Dywan może odzwierciedlać indywidualny gust właściciela mieszkania, stąd jego wybór powinien być przemyślny. Pośród dylematów, przed którymi stoją kupujący nie brakuje pytania o długość włosa.
Zaletą dywanów z krótkim włosem jest ich łatwe utrzymanie w czystości. W bardzo szybki sposób można pozbyć się pyłów, alergenów i zabrudzeń, co jest istotne, jeśli wśród domowników są dzieci albo alergicy. Ponadto dzięki temu, że dywan krótkowłosy jest wykonany z bawełny, włókien mieszanych albo jedwabiu jest antystatyczny, tzn. że się nie elektryzuje i nie przyciąga kurzu. Jego płaska powierzchnia pozwala na większe manipulacje i stawianie na nim mebli, bo jest mniej podatny na odkształcenia niż dywany z dłuższym włosem. Natomiast wśród minusów trzeba wymienić to, że szorstkie runo jest zrobione z cienkich nitek, dodatkowo dywany te mogą tracić kolory, szczególnie jeśli są ze złego gatunkowo materiału. Krótkowłose dywany sprawdzają się w pomieszczeniach, z których się często korzysta: kuchnia, łazienka, przedpokój. Nad dywanami tego rodzaju powinni się też zastanowić właściciele czworonożnych pupilów gubiących sierść.
Dywan długowłosy stanowi głównie miękki dodatek, który dodaje przytulnego klimatu. Dzięki niemu można skutecznie ocieplić i wyciszyć wnętrze. Minusem jest gromadzenie kurzu. Problem też stanowią drobne elementy, jak kawałki papieru, które wplątują się w gęste runo. Przy nieodpowiednim czyszczeniu, struktura włosia może się deformować. Ten typ dywanu dobrze sprawdza się w sypialni, czy salonie. Może się pojawić w pokoju dziecięcym albo łazience ale trzeba pamiętać o dobrym i sumiennym czyszczeniu. Alergicy mogą kupić dywany długowłose z wiskozy albo akrylu.